המדריך לניהול ואיתור של טרנדים בחדשנות

מה זה, בעצם, ניהול ואיתור של טרנדים בחדשנות?

המונח ‘ניהול טרנדים’ (Trend Management) מתייחס לכלל הפעילויות שכרוכות באיתור ומימוש של טרנדים לקידום מאמצי החדשנות של ארגון. התהליך מתחיל עם מחקר וזיהוי של טרנדים גלובליים בתחומי החדשנות, הטכנולוגיה והאוכלוסייה שרלוונטיים לארגון. אחרי כן, הטרנדים עוברים הערכה על סמך מידת הרלוונטיות שלהם לעסק ולהזדמנויות שהם מציעים. הטרנדים שמזוהים כבעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר יתוו את מגמת פעילות החדשנות של הארגון.

מהם היתרונות של ניהול טרנדים בחדשנות?

הכנת הארגון לקראת העתיד

התהליך של איתור טרנדים מבטיח שהארגון יהיה מסונכרן עם פיתוחים בשוק, ויוכל לצפות שינויים מטלטלים בשוק ולהיערך לקראתם.

רלוונטיות משופרת

נוסף על הגבלת ההשפעה של השיבוש, ניהול טרנדים מהדק את הקשר בין הארגון לצרכנים בכך שהוא עוזר לכם להבין את הצרכים, הציפיות וההעדפות המשתנים שלהם.

מוצרים ושווקים חדשים

זיהוי טרנדים ונקיטת פעולות לפיהם עוזרים לנתב ארגונים לפיתוח של מוצרים חדשניים ולכניסה לשווקים חדשים ורווחיים.

תדלוק של אקוסיסטם החדשנות

חברו בין טרנדים רלוונטיים ובעלי עניין ויוזמות חשובים במסגרת תוכנית החדשנות הארגונית כדי למקסם את פוטנציאל המאמצים שלכם.

מהם האתגרים הכרוכים בניהול טרנדים בחדשנות?

עומס יתר של מידע

עולם הטרנדים הוא די אינסופי, לכן יכול להיות קשה ליצור סדר מתוך הכאוס

קצב השינוי

החדשנות אף פעם לא עוצרת, לכן נחוץ משאב שמתעדכן באופן שוטף ובקנה מידה רחב

מעורבות בטרנדים

חשוב שהתובנות שנאספות מהטרנדים ייקלטו ברחבי הארגון, לכן תקשורת ומעורבות אפקטיביות הן המפתח להצלחה

תיאום האסטרטגיה

זיהוי טרנדים הוא אתגר בפני עצמו, אבל החלק הקשה יותר הוא לזהות את הטרנדים עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לארגון עצמו, ולשלב אותם בתוכנית החדשנות הכללית

איך בונים תוכנית לאיתור טרנדים בחדשנות?

בואו נבחן את ההיבטים שהכי חשוב לשקול כשמשיקים תוכנית לניהול טרנדים.

01 / 05
הבנה של עולם הטרנדים

The world of innovation trends can be intimidating, so before you start delivering value for your business you need to understand the context, themes, and terminology. Whichever approach you take, you should start by understanding the central framework of Megatrends, Macro-Trends, and Micro trends.

מגה-טרנדים

מגה-טרנדים הם טרנדים שמשפיעים על התמונה הגדולה, גם בעתיד הרחוק, ובעלי ההשלכה הגדולה ביותר על החברה האנושית. דוגמה מושלמת למגה-טרנד בימינו היא השינוי באקלים: מגמה ששורשיה נטועים לפני זמן רב ושהשפעתה תורגש גם בעתיד הרחוק. מגה-טרנדים לא מתחילים או מסתיימים ברגע אחד… הם מייצגים שינויים חברתיים מהותיים שמחוללים מהפך באורח החיים שלנו. דוגמאות נוספות כוללות מטבעות מבוזרים, המטאברס, גלובליזציה ועוד.

מאקרו-טרנדים

אפשר לחשוב על מאקרו-טרנדים בתור התפתחויות טכנולוגיות או חברתיות שיש להן השפעה רבה על החברה האנושית למשך פרק זמן של כ-5-10 שנים, ולפעמים יותר. מדובר בכמה מההתפתחויות המרכזיות שמתרחשות בהקשר של המגה-טרנדים שמשפיעים על העולם באותה עת. דוגמאות טובות למאקרו-טרנדים עכשוויים שמשנים את האופן שבו אנחנו חיים ועובדים הן המטאברס, מטבעות מבוזרים, בינה מלאכותית (AI) והאינטרנט של הדברים (IoT).

מיקרו-טרנדים

מדובר בטרנדים ברמה הגרעינית ביותר. ההשפעה של מיקרו-טרנדים עשויה להיות מתמשכת או אפסית, אבל דבר אחד בטוח – הם מתרחשים ברגע זה ממש. אלה יכולים להיות שינויים מאוד ספציפיים במוצרים או שינויים בשוק באופן כללי, ולכן יכולים להתקיים בתעשייה אינספור מיקרו-טרנדים בכל זמן נתון. דוגמאות למיקרו-טרנדים כוללים טכנולוגיות נפרדות כמו זיהוי פנים לסמארטפונים, פלטפורמת מדיה חברתית חדשה שצוברת פופולריות במהירות, או אסתטיקת עיצוב שמשפיעה על קטגוריית מוצרים לפרק זמן מסוים.

02 / 05
קביעת גישה לאיתור

If you are looking to bring new innovations to your organization, then you naturally need to be aware of the innovations that are circulating outside of your organization. There are found fundamental approaches to managing and monitoring trends. Each of them requires different levels of investment, and this of course correlates with the potential value they can deliver.

תהליך פסיבי

זהו סוג התהליך הבסיסי ביותר של ניהול טרנדים (Trend Management) שאפשר ליישם. כפי שניתן להבין משמו, מדובר פשוט בניטור של עולם הטרנדים ובשימוש בתובנות לעדכון פסיבי של פרויקטי ופתרונות החדשנות שלכם. למרות שמדובר בגישה בסיסית, עדיין ניתן להפיק ממנה ערך בצורת השראה וחקר של תמות בחדשנות.

תהליך ריאקטיבי

באופן טבעי, כאשר צץ טרנד שרוצים ליישם או להגיב לו באופן ישיר, נדרשות גישה ריאקטיבית ונקיטת פעולה. לדוגמה, אם אתם מבחינים במאקרו-טרנד שיכול לשבש את אחד מהמוצרים הקיימים שלכם, אתם יכולים להגיב למצב על ידי פנייה לשותף עם ספק פתרונות, או ליזום מרתון מו”פ ליצירת הפתרון בארגון עצמו…

תהליך פרואקטיבי

גישה פרואקטיבית כרוכה באיתור אקטיבי של הטרנדים הרלוונטיים ביותר שיכולים להשפיע על העסק. ניתן להשיג זאת בדרכים שונות, אבל ההבדל המהותי ביותר הוא המאמץ המרוכז לזהות טרנדים שתואמים לצרכים הספציפיים של הארגון.

תהליך חדשני

זו ללא ספק הגישה העוצמתית ביותר לניהול טרנדים, והיא כרוכה בשילוב של טרנדים היישר בתוך נקודות אסטרטגיות של התוכנית הארגונית לניהול חדשנות. היא כוללת את כל הגישות הקודמות ועוד, באמצעות תהליך הוליסטי של ניהול חדשנות.

03 / 05
זיהוי ועירוב של בעלי העניין הפנימיים

Alignment with internal stakeholders at every turn is fundamental to any innovation process. There are always tough calls to make when scouting for and managing trends, and so it’s important to engage a variety of experts and different teams so that you that you can make those decisions confidently.

צוות חדשנות

ברור שזה הצוות שאיתו תעבדו באופן הקרוב ביותר במסגרת התוכנית הארגונית לאיתור וניהול מגמות. המחקר והפורטפוליו שלכם יהיו צריכים להתאים לאסטרטגיית החדשנות של הארגון, וצוות החדשנות יעזור לכם להישאר במסלול הנכון. המאתרים שלכם גם יוכלו לעזור לצוות החדשנות להתקדם על ידי עדכון של הצוות על כל הזדמנות חדשה שמזוהה.

הנהלה בכירה

עבור כל יוזמה אסטרטגית לחדשנות, נדרשת תמיכה של ההנהלה. ללא תמיכת ההנהלה הבכירה, ייתכן שהתוכנית לניהול ואיתור טרנדים בכלל לא תושק, וגם אם כן, לא תהיה לה השפעה רבה. תקשרו עם חברי ההנהלה הבכירה בקביעות, וערבו אותם בשיחה בכל פעם שיש לקבל החלטות חשובות.

מחקר ופיתוח

פורטפוליו הטרנדים שלכם ישפיע על מחלקת המו”פ הארגונית ועל עבודתה, לכן חשוב לעדכן גם את צוות המו”פ על הממצאים בקביעות. צוות המו”פ ישמש גם הוא כמקור חיוני לתובנות ודעות במהלך ההערכה של הפורטפוליו וקבלת ההחלטה על הכיוון למיקוד מאמצי האיתור.

04 / 05
בחירת מדדים

You can’t manage what you can’t measure, and this is no different when it comes to innovation trends. You need to be able to understand the impact your initiative is delivering in order to decide on how you handle it moving forward. These are some of the most common metric employed by companies in this domain.

פיננסים

מדדים פיננסיים יועילו לכם משתי סיבות. הם יבטיחו נטילת אחריות תקציבית בין צוותים, והם יספקו את הנתונים שההנהלה רוצה לראות. תוכלו למדוד מדדי KPI פיננסיים כמו האחוז מההון הארגוני שמושקע בתוכנית החדשנות, והרווח/הפסד השנתי של פעילויות החדשנות הארגוניות.

פיתוח מוצרים חדשים

בכל פעם שמושק מוצר או שירות חדש, הארגון יכול למדוד את רווחי המכירות שלו אל מול יתר המוצרים או השירותים החדשים שלו, וזו דרך יעילה לתעד את הערך של כל תוצר חדשנות לאורך זמן. בדרך כלל ארגונים ימדדו את ערך ההכנסות הכללי של תוכנית החדשנות שלהם על ידי ניתוח של אחוז המכירות שמיוחס להשקת מוצרים חדשים.

05 / 05
בחירה בגישה הנכונה

If you’re ready to invest in trend management, then great. However it’s pretty much impossible to create an effective trend management process from the bottom up, and manually maintain it. So you need to understand the tools and services that you can use to help you get started.

רדאר טרנדים

רדארי טרנדים הם כלי חשוב שמאפשר לכם למפות טרנדים וטכנולוגיות שונים לפי קריטריונים שונים. תוכלו לראות את כל הנתונים בהדמיה חזותית שמאפשרת לכם גמישות, כולל הפעלה וביטול של תצוגות שונות, סינון והשוואה לנתונים שונים. לכן רדארי טרנדים יכולים להיות כלים מאוד יעילים

שותף יועץ

אפשרות נוספת היא לעבוד עם סוכנות או ספק שירות שמציעים טרנדים כשירות. קיימות דרכים רבות ומגוונות להשגת מטרה זו, אבל בדרך כלל הסוכנות תערוך מחקר מקיף ותחזור אליכם עם רשימה של טרנדים שמותאמת במיוחד לדרישותיכם. החיסרון בגישה זו הוא שמדובר על פי רוב בהשקעה כספית גבוהה, והסוכנויות בדרך כלל משתמשות ברדאר טרנדים בעצמן…

כלי לניהול טרנדים בחדשנות

כלי לניהול טרנדים בחדשנות מאפשר לכם לא רק לחקור, לאתר ולזהות מגמות, אלא גם לבנות תהליך הוליסטי לניהול טרנדים שיבטיח שהטרנדים הנבחרים יגיעו אל בעלי העניין הרלוונטיים ויתרמו לעסק באופן משמעותי.

מהי תוכנה לניהול טרנדים בחדשנות?

תוכנות לניהול טרנדים (Trend Management) נועדו לעזור לכם לגלות ולהבין שינויים טכניים וחברתיים חדשים, ולזהות את אלה שמייצגים תחומי התמקדות אסטרטגיים חשובים לארגון. פלטפורמה מקיפה לניהול טרנדים תתעדכן בקביעות בטרנדים חדשים שתוכלו לחפש באופן אינטואיטיבי בהתאם לקריטריונים הרלוונטיים לעסק. לאחר מכן תוכלו לקדם את הטרנדים האלה באמצעות תהליך שכולל דיון משותף, שיתוף ידע והערכה של כל טרנד, ניתוח שלו וניהול מעקב אחריו.

איך תוכנה לניהול טרנדים בחדשנות עובדת?

The best trend management solutions will help you navigate an end-to-end process that starts with discovering trends and ends at the point where you have everything you need to incorporate the insights you’ve gleaned into your business’s own innovation program.

Here’s a summary of the typical stages of the trend management process:

 

 

איסוף נתונים
פיקוח
חיזוי
מימוש

התהליך לניהול טרנדים בחדשנות:

איסוף נתונים
תחילה עליכם לזהות את הטרנדים המתאימים. התוכנה לניהול טרנדים אמורה לספק לכם שטף עקבי של חידושים שמתאימים לתבנית של מיקרו, מאקרו- ומגה-טרנדים. גישה זו עוזרת לכם קודם להבין את התמונה הגדולה של השינויים המהותיים שמתרחשים (מגה-טרנדים), ואז להתמקד בתחומים ובחידושים הספציפיים שמאפיינים אותם. גם עובדי החברה אמורים להיות מסוגלים לעדכן במערכת טרנדים שהם מזהים, בזמן אמת.

פיקוח
אחרי שאתם רואים מה קיים ומתרחש, הגיע הזמן להבין איך הטרנדים האלה יכולים להועיל לארגון. כלים כמו סונאר טרנדים יעזרו לכם לארגן את הטרנדים שאת מידת הרלוונטיות שלהם אתם רוצים להעריך.

חיזוי
בשלב השלישי, תרצו לבצע הערכה יסודית של כל טרנד מועדף על מנת לקבוע אם אפשר לשלב אותו. כל פתרון מציע כלים שונים לביצוע פעולה זו, אבל כרטיסי ניקוד וממשקי קנבן (Kanban) דינאמיים הם בדרך כלל אפקטיביים למטרה זו.

מימוש
השלב האחרון הוא שילוב של הממצאים במאמצי החדשנות של הארגון. אחרי שתזהו את הטרנדים עם הפוטנציאל הגדול ביותר להוסיף ערך לעסק, תוכלו להשיק אתגרים חדשים להגשת רעיונות להפגנת חדשנות באמצעותם.

הפתרון שלנו

Q-trend

נהלו ארגון שתמיד נשאר בחוד החנית. בנו מאגר ידע שיתופי של טרנדים שיבליט את החידושים שיכולים להשפיע באופן המרשים ביותר על העסק.

היתרונות של Q-trend

מיצוב עקבי בחוד החנית

חקרו הזדמנויות אסטרטגיות בתחום הטרנדים וודאו שלעולם לא תחמיצו את הדבר הגדול הבא.

אוטומציה של עירוב הקהל בטרנדים

צרו תהליך לשיתוף אוטומטי של טרנדים עם בעלי העניין הרלוונטיים ברחבי העסק

מאגר ידע שיתופי

בצעו מיקור המונים של טרנדים מכול כוח העבודה שלכם או מתוך קהל ספציפי

קבלת השראה לחדשנות

השתמשו בטרנדים שאתם מגלים להגברת החדשנות ברחבי האקוסיסטם הארגונית

לקוחות מרוצים

Qmarkets allowed us to make incredible progress and gain meaningful input and insights from the public.

MARTA logo

We’re seeing ROI in both savings and earnings, with ideas to improve processes, existing products and services, and even new businesses and markets.

This platform contributes to the transformation of our company into a customer-centric obsessed agile organization.

PMI logo

פתרונות נוספים
לניהול חדשנות

…וזה, בעיקרון, הקונספט של ניהול טרנדים בחדשנות! עכשיו אתם מבינים את הקונספט ויודעים איך בונים תוכנית מוצלחת לניהול רעיונות. בדפים הבאים תלמדו על גישות נוספות לניהול חדשנות. מערכת ארגונית לניהול חדשנות

ניהול רעיונות

המונח ‘ניהול רעיונות’ מתייחס לתהליך מובנה של איסוף, סינון, פיתוח ויישום של רעיונות שיכולים לעזור לארגון להפגין יותר חדשנות ויעילות.

מידע נוסף על הפתרון

שיפור מתמשך

המונח ‘שיפור מתמשך’ הוא די ברור וממצה בפני עצמו. הוא מייצג התנהלות שמפגינה שיפור שוטף ואינקרמנטלי של ביצועי המוצרים, התהליכים או השירותים של עסק.

מידע נוסף על הפתרון

איתור טכנולוגיות

איתור של מקורות חדשנות וטכנולוגיות מאפשר לעסקים להתגבר על המכשולים הללוולספק מוצרים, שירותים ופתרונות חדשים שיכולים לשפר את הצעת הערך שלהם באופן דרסטי.

מידע נוסף על הפתרון

פורטפוליו חדשנות

‘ניהול של פורטפוליו חדשנות’ הוא מונח שמתאר את תהליכי התחזוקה וההתקדמות של פרויקטי חדשנות שונים בארגון.

מידע נוסף על הפתרון

ניהול פורטפוליו של רעיונות לחדשנות

חדשנות ארגונית היא מרתון, לא ספרינט. בנו פורטפוליו בר-קיימא של רעיונות לחדשנות, ומדדו את הערך של מאמצי החדשנות שלכם לאורך זמן.

מידע נוסף על הפתרון

משאבים לניהול טרנדים בחדשנות